Bahor fasli kirib kelishi bilan joylarda bahorgi ishlar qizgʻin tus oladi.
Xorazm oʻrmon xoʻjaligida koʻkalamzorlashtirish ishlarini yanada jadallashtirish maqsadida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida koʻrgazmali seminar tashkil etildi.
Seminar davomida koʻchat ekish tadbirlarini belgilangan agrotexnologiya tadbirlari asosida amalga oshirish borasida soʻz bordi.
Mutaxassislarning soʻzlariga koʻra, koʻchat ekishda hududlardagi tuproq samaradorligi, sugʻorish tizimi hisobga olinadi. Huduloarga mos ravishda koʻchatlar tanlanishiga ahamiyat qaratiladi.
Urganchda yangi barpo etilayotgan yashil bogʻ hududiga 2 mingdan ortiq manzarali koʻchatlar ekildi.
Maʼlumot oʻrnida taʼkidlash lozimki, joriy yil Xorazm viloyatiga 9 milliondan oshiq manzaralari va mevali koʻchatlar ekish rejalashtirilgan.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi atrof-muhitni koʻkalamzorlashtirish ishlari, kelajakda ekologik muhitning yaxshilanishiga hamda aholining bogʻdorchilik mevalariga boʻlgan ehtiyojini qondirishga xizmat qilishi shubhasizdir. Loyiha doirasidagi ishlar davom etmoqda.

Общенациональный проект «Зеленое пространство» послужит улучшению экологической среды в будущем.
В целях дальнейшего ускорения работ по озеленению Хорезмского лесного хозяйства в рамках национального проекта «Зеленое пространство» организован выставочный семинар.
В ходе семинара обсуждалось выполнение посевных мероприятий на основе указанных агротехнологических мероприятий.
По словам специалистов, при посадке саженцев учитывается продуктивность почвы в регионах и система орошения. Важно выбирать саженцы в соответствии с ландшафтом.
На территории вновь созданного зеленого парка в Ургенче высажено более 2000 декоративных саженцев.
Отметим, что в этом году в Хорезмской области планируется посадить более 9 миллионов ландшафтных и плодовых деревьев.
Нет сомнения, что озеленение окружающей среды национального проекта «Зеленое пространство» послужит улучшению экологической обстановки в будущем и удовлетворению потребностей населения в плодах садоводства. Работа в рамках проекта продолжается.